Život s autismem.....jak je vidíme my a jak nás vnímají oni!
Bertík používá strukturu prakticky při každé činnosti.Ať už je to denní program, kde má seřazené denní činnosti, nebo při mytí rukou, při oblékání, při práci u stolku, ve školce, atd, atd. Z prvu jsme netušili co si pod pojmem "Struktura" vlastně představit a jak to užít v praxi. Jsou to jednotlivé etapy určité činnosti, které jsou podány vizuální formou. Např. mytí rukou...  pro zdravé dítě je to něco co se naučí, aniž by ho to nějak zvlášť zatížilo. Jenomže autistické dítě se ztratí v tom množství jednotlivých úkonů. I  tak jednoduchá věc jako je mytí rukou, je pro ně velmi složitá. Musí: 1. Vyhrnout rukávy, 2. pustit vodu z kohoutku, 3. namočit ruce, 4. použít mýdlo, 5. opláchnout mýdlo z rukou, 6. zavřít vodu, 7. utřít si ruce do ručníku.

Ani nám to nikdy nepřišlo nijak těžké a neschůdné. Vůbec by nás nenapadlo kolik práce to dá Bertíkovi, než se s mytím rukou popere. A když mu Petr udělal strukturu mytí rukou a přilepil ji na zrcadlo nad umyvadlem, Bertík se usmál a plnil krok za krokem, vždycky, když poktočil na další obrázek, tak si ten předchozí prstíkem odškrtl, jako splněnou položku. Pochopili jsme, že to je ta správná cesta. Díky oněm obrázkům, pochopil co má dělat a kdy. Prozřel!!!

Další věc, která se nám velmi osvědčila, bylo odpočítání na prstech.  Ne vždy a ne všude ssebou máme všechny obrázky, ačkoli symbol červeného kříže z PC, který znamená v počítači "Zavřít" a pro Bertíka KONEC, jsme v kapse nosili hodně dlouho, protože fungoval a funguje spolehlivě.  Ale zpět k odpočítávání. Když Bertíka vyzvedneme ze školky a on chce rychle domů, nebo na slíbenou návštěvu, tak mu na prstech ukážeme, koli činností nás od vytoužené návštěvy a nebo příjezdu domů ještě čeká. Jeden prst = jedna činnost. Je to rychlé a prsty jsou vždycky po ruce. Ale občas je jich nedostatek. Slíbenou aktivitu či odměnu vždy vyžaduje a také ji dostane, proto je třeba slibovat s rozmyslem. Nedá se spoléhat na to, že by Bertík mezi jednotlivými prsty- činnostmi zapoměl na to, co měl slíbeno. Paměť má dokonalou.

U umyvadla

U umyvadla

V šatně

V šatně

U postele...

U postele...

Co si myslíte o integraci postižených dětí do běžných škol?

Spíše ano (3334 | 34%)
Spíše ne (3149 | 33%)
Nevím (3158 | 33%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one