Život s autismem.....jak je vidíme my a jak nás vnímají oni!
Mary a Max - obrázek

Mary a Max - obrázek

Mary a Max je animovaný příběh podle skutečnosti. Vypráví o dvou lidech.....8.leté Mary z Austrálie a 44.letém Maxi s Aspergerovým syndromem, který žije v New Yorku. Tito dva nemají zdánlivě nic společného, až na jedno...nemají přátele. Mary se potýká s posměchem svých spolužáků a alkoholismem své matky, Max žije sám jen s rybičkou Jindřichem, papouškem Panem Piškotem a fiktivním přítelem panem Raviolim. Jednoho dne si Mary v telefonním seznamu namátkově vybere jedno jméno a adresu, kam pošle svůj první dopis, který odstartuje přátelství Mary a Maxe.

Když jsem tenhle film viděla poprvé, naprosto mě dostal a to v každém ohledu. Ať už jde o celkové pojetí, nebo o jednotlivé etapy a epizody v něm, které vás pobaví, ale i zabolí. Je to hořkosladký příběh dvou lidí, kteří se přes všechny překážky staly svojí vzájemnou oporou.
A pak jsem si uvědomila, jako už mockrát před tím, že to jednou možná bude i příběh Bertíka. Nejsme nesmrtelní a on jednou možná zůstane tváří v tvář tomu, že bude sám. Ta představa mě po dlouhé době sevřela a zabolela. Samozřejmě, že tu bude Sára, která ho miluje a bude mu oporou, ale nikdo od ní nemůže očekávat, že svůj život obětuje bratrovi. Ani bych to nepřipustila. Pak se mi dostala do ruky skripta, ve kterých se jedna část přímo zaobírá autismem a přátelstvím mezi lidmi s tímto postižením a bez něj. Autista časem pochopí, že přátelství je důležité, ale nikdy jej nedokáže pochopit se všemi těmi nuancemi, co k tomuto vztahu patří. Naučí se chovat vstřícně k lidem, kteří se k němu chovají hezky a přátelsky. Ale nepozná, zda je to opravdu přátelství,nebo jen chladná kalkulace jiného člověka, který jej s úsměvem na tváři požádá o peníze či klíče od domu a autista mu je ochotně dá, protože se ten člověk usmívá a to je pro ně jasné znamení přátelství. A na druhou stranu.... když se naučí, že s cizím člověkem se nemá bavit, protože ho nezná a mohl by mu ublížit, může v dospělosti reagovat na jakékoliv oslovení někým neznámým křikem a úprkem.
I partnerský vztah, opětovaná láska či manželství je něco, co je sice možné, ale od partnera tohoto človíčka to bude vyžadovat obrovskou míru tolerance, síly a vyrovnanosti. Bude muset obstarávat kontakt rodiny se světem kolem, řídit a organizovat vše, na co v normálním vztahu bývají dva. Na druhou stranu jim autista dává jistotu ve vztahu....nevěra je jim cizí.
Vím, že na tyhle otázky je brzo a není proč se tím teď zaobírat, ale ....... jednou to příjde. A já budu doufat, že budeme schopní Bertíka do života připravit natolik, že i kdyby jednou zůstal sám, jen se svým Legem a komiksy, tak bude schopen si sám zajít nakoupit do obchodu rohlíky se salámem a třeba bude mít i práci. Jakoukoliv....v chráněné dílně, s chráněným bydlením. Aby byl sám za sebe, nebyl odkázán na něčí milost či nemilost. To je náš cíl a naše meta. A pokud se nám podaří dojít až sem, řeknu si hrdě: Zvládli jsme to!
24.04.2010 12:02:32
bartolomej777

Co si myslíte o integraci postižených dětí do běžných škol?

Spíše ano (3334 | 34%)
Spíše ne (3149 | 33%)
Nevím (3158 | 33%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one